Hogyan előzd meg a klíma téli jegesedését egyszerűen!

Finta Gábor
2024.09.09 15:31
Hogyan előzd meg a klíma téli jegesedését egyszerűen!

Az utóbbi időben már teljesen megszokott dolog, hogy a házak oldalán klímák kültéri egységei csüngenek, mint a karácsonyi díszek. Annyira hozzászoktunk, hogy már észre se vesszük őket. A nyári hőségben sem meglepő, ha a járdán patakokban folyik a víz az üzletek rögtönzött, barkácsolt klímás megoldásai miatt. Egyszerűen belenyugodtunk, hogy a klímák időnként "pisilnek".

 

De mi van télen?

Na, itt jön a poén! Egyre többen használják a klímát fűtésre is. Igen, télen is "pisil" a klíma, csak épp nem a beltéri egység, hanem a kültéri cucc ontja a kondenzvizet. Hűtéskor a beltéri egységben csapódik le a víz, ami szép csendben elcsorog, de ha fűtesz, a kültéri egység kezdi megtermelni a jó kis kondenzvizet. És hát tudjuk, mi történik télen: a mínuszok szeretik a vizet jégre váltani.

A drágább klímák persze fel vannak készítve erre, van bennük valami kütyü, ami melegen tartja a kültéri egység vízgyűjtőjét. De hiába, a vizet akkor is el kell valahogy vezetni. És ha nem tudod a beltérbe vinni, akkor a kinti csőbe megy. Itt jön a szívás: a kinti csőben a víz simán megfagy. Elég, ha a kifolyónál összegyűlik egy szép kis jégcsap, ami aztán teljesen elzárja a kijáratot. Innentől kezdve a víz felhalmozódik, és valami új kijáratot keres – te meg vakarhatod a fejed, hogy miért ázik a fal.

Hogy jártam én?

Első télen én is rendesen megszívtam. Pedig modern klímám van, de mivel utólag lett beépítve, a kondenzvíz elvezetése csak provizórikusan lett megoldva. Mondtuk is, hogy "majd kitalálunk valamit". Hát, a "majd" nagyon gyorsan "most" lett, amikor mínusz 1-2 foknál 40 cm-es jégdugó alakult ki a csőben. Reggelre már ott virított egy szép kis 10 cm-es jégcsap a kifolyónál. Tudtam, hogy nagyobb mínuszok jönnek, így gyorsan kellett valamit kitalálni, mert ez így nem lesz buli.

Mi volt a megoldásom?

  • Méterre vásárolt önszabályzó fűtőszál
  • Termosztát elektronika

Figyelj oda!

A következő részt csak azoknak mondom, akik már láttak forrasztópákát, és nem próbálnak nyelvvel megnézni, hogy van-e áram a vezetéken. Villanyszerelésről van szó, és ha hülye vagy hozzá, inkább ne állj neki, mert nem fogod túlélni. Ha viszont értesz hozzá, tartsd be az érintésvédelmi szabályokat, ne igyál közben, és ne állj mezítláb a hóban.

Ez a leírás csak arról szól, én hogyan csináltam meg. Ha te is így csinálod, az a te dolgod, de ne engem hibáztass, ha valami rosszul sül el. Minden bekötést úgy csináltam, hogy biztos legyen: nem akartam kinyírni a klímámat egy zárlattal. Mindennek tutira kell mennie, nem szabad, hogy bármi meglazuljon vagy hibát okozzon.

Bekötés

A betápot a termosztát bekötése szerint kell elvégezni. Ami bonyolúltabb és szívósabb fázis az a fűtőszál bekötése, hiszen számos réteget le kell hámozni amíg a vezeték sodronyig nem jutunk el, majd tovább csupaszítjuk a két közös szigeteléssel bíró vezetékhez. A bekötő kábel köpenyét is szintúgy eltávolítjuk. A vezetékeket összekötjük , és zsugorcsővel bevonjuk, amit szintén bevonunk egy nagyobb zsugorcsővel, amit előre ráhúzunk a tápkábelra majd az összekötött zsugorcsövezett vezetékekre is, hogy rásimuljon a fűtőszál szigetelésére és a tápkábel köpenyére is. Így az egészet összezsugorítva többszörösen szigetelt és fedett kötést kaptunk. Természetesen a fűtőszál vége is kapott egy zsugorcső borítást, így a vége is teljesen zárt lett. A fűtőszálat és a termosztátot úgy kötöttem be, hogy csak akkor kapcsoljon be, ha a hőmérséklet lemegy egy bizonyos szintre, így megspórolok egy csomó energiát. A száraz és portalanított kondenzvíz-csövet bevontam alumínium szalaggal, ami műanyag csövek esetén szükséges. Vezeték kötegelővel a cső alkán végigfutattam és rögzítettem a fűtőszálat, körbetekerés nem indokolt ennél a csőnél. No de ha ez nagyon bonyolúlt van instant megoldás is, különböző hosszúságú fagyvédelmi kábelek termosztáttal felszerelve.

Összegzés

Most már több mint egy hete fut a rendszer, és még -10 fokban sem jegesedett el. Szóval a megoldásom bevált, és a klíma továbbra is szépen működik. Nincs többé jegesedés, nincs több idegeskedés, és most már csak hátradőlve élvezem, hogy nem ázik a ház a kondenzvíztől.

Itt tudod megrednelni a fűtőkábelt >>>

Szerző: Finta Gábor